O UNIVERZITETU

Univerzitet u Beogradu je najstariji i najveći univerzitet u Srbiji i ima status visokoškolske ustanove od nacionalnog značaja. On predstavlja jedinstveni centar za očuvanje i organizovanje intelektualnog i kulturnog nasleđa, posvećen viševekovnoj misiji stvaranja prostora za intelektualnu debatu i zaštitu akademske slobode. Kao vodeća visokoškolska ustanova u regionu Jugoistočne Evrope, Univerzitet organizuje nastavu i naučnoistraživački rad u svim naučnim poljima, a znanja proistekla iz istraživanja uključuje u svoje studijske programe.

Razvoj Univerziteta od 1808. godine do danas – 215 godina tradicije

Rektori Liceja, Velike škole i Univerziteta u Beogradu

Grb, zastava, pečat, rektorske insignije i ostala obeležja

Fakulteti, Instituti, Univerzitetska biblioteka

Reč dobrodošlice na Univerzitet u Beogradu

Razvoj Univerziteta se može pratiti od 1808. godine. U vremenskom razvoju se izdvajaju periodi Velike škole (1808 – 1813), Liceja (1838-1863), Velike škole (1863-1905) i Univerziteta (1905-).

Istorijski razvoj
Istorijski razvoj

Uverenje o akreditaciji, Dozvola za rad, Samovrednovanje i Samoevaluacija.

Kancelarija za obezbeđenje kvaliteta Univerziteta u Beogradu radi na obezbeđivanju sistema osiguranja kvaliteta na Univerzitetu i fakultetima u njegovom sastavu i zajedno sa Odborom za obezbeđenje i unapređenje kvaliteta čini jedinstven institucionalni sistem obezbeđenja kvaliteta visokog obrazovanja na Univerzitetu.  

Strategija obezbeđivanja kvaliteta
Pravilnik o standardima i postupcima za obezbeđivanje kvaliteta
Politika kvaliteta Univerziteta u Beogradu  

Univerzitet u Beogradu poseduje sertifikate za sledeće međunarodne standarde:
Sistem menadžmenta kvalitetom (QMS)
ISO 9001:2015,
Sistem menadžmenta uslugom (SMS)
ISO/IEC 20000-1:2018,
Sistem menadžmenta bezbednošću informacija (ISMS)
ISO/IEC 27001:2013 i
Sistem menadžmenta za obrazovne organizacije (EOMS) ISO 21001:2018. 

Magna Charta povelja evropskih univerziteta je finalni rezultat predloga sa Univerziteta u Bolonji, u 1986. godini, upućen najstarijim evropskim univerzitetima. Ideja Povelje je sa oduševljenjem prihvaćena. Tokom sastanka u Bolonji (jun 1987. godine) delegati 80 evropskih univerziteta izabrali su osam članova odbora, uključujući predsednika Evropske rektorske konferencije, rektore univerziteta u Bolonji, Parizu, Luvenu, Barseloni, prof. Đuzepe Kaputo (Univerzitet u Bolonji), prof. Manuel Nunjes Enkabo (predsednik Potkomiteta za univerzitete parlamentarne skupštine Saveta Evrope).

Dokument, čiji je nacrt pripremljen u Barseloni u januaru 1988. godine, potpisan je od strane svih rektora koji su bili u Bolonji na proslavi 900te godišnjice ovog Univerziteta.
Cilj ovog dokumenta je da istakne najviše vrednosti tradicije univerziteta i da podstakne jake veze među evropskim univerzitetima. Ipak, ovaj dokument ima univerzalnu inspiraciju i čak i univerziteti van Evropskog kontinenta imaju mogućnost da se pridruže.
Za više informacija posetite zvanični sajt.