INTERNACIONALIZACIJA

Uspostavljanje, negovanje i razvijanje saradnje sa drugim univerzitetima u zemlji i inostranstvu, kao i sa međunarodnim organizacijama koje se bave visokoškolskim pitanjima, bilo je i ostalo trajno opredeljenje Univerziteta u Beogradu. Svojim aktivnostima u domenu međunarodne saradnje Univerzitet u Beogradu osnažuje ne samo svoju, već i akademsku zajednicu Republike Srbije i znatno proširuje okvir delovanja i umrežavanja za sve učesnike, uključujući i privredu i industriju, istovremeno predstavljajući u svetu svog osnivača, Republiku Srbiju, u najboljem svetlu.

Dodatno, Univerzitet obezbeđuje pristupe međunarodnim fondovima, a brojnim uspešno realizovanim projektima doprinosi razvoju celokupnog društva.

Univerzitet u Beogradu je omogućio velikom broju svojih studenata, profesora, istraživača i zaposlenih da se usavršavaju na stranim visokoškolskim institucijama. Programi akademske razmene i mobilnosti doprinose nadgradnji znanja, usvajanju novih veština i širenju mreže saradnje kako za pojedinca, tako i za širu akademsku zajednicu, istovremeno predstavljajući jedan od važnih segmenata kulturne diplomatije.

partnerskih institucija
+ 0
projekata međunarodne saradnje
+ 0
partnerskih zemalja
+ 0
članstva u međunarodnim mrežama i asocijacijama
+ 0

SEKTOR ZA MEĐUNARODNU I MEĐUUNIVERZITETSKU SARADNJU

Sektor za međunarodnu i međuuniverzitetsku saradnju pomaže zainteresovanim stranama pri uspostavljanju saradnji od značaja za Univerzitet. Sektor obavlja aktivnosti izrade i ažuriranja relevantnih procedura, pisanja i prijave projekata, promocije i pružanja informacija, kreiranja i sprovođenja obuka i treninga, kao i doprinosa institucionalnim i javnim politikama i praksama od značaja za međunarodnu saradnju u visokom obrazovanju. Obimnim stečenim iskustvom doprinosi se i kroz strateško planiranje i savetodavne aktivnosti.

Pored programa saradnje koje obezbeđuje svojoj akademskoj zajednici, Sektor promoviše Univerzitet i njegovu akademsku ponudu među partnerskim institucijama u inostranstvu. Na fakultetima Univerziteta u Beogradu veliki broj stranih državljana studira na osnovu međudržavnih programa o prosvetno-kulturnoj i naučno-tehničkoj saradnji. Najviše ih je na Filološkom, Ekonomskom, Filozofskom i Fakultetu političkih nauka, na kojima obavljaju stručna i naučna usavršavanja u okviru dodiplomskih, poslediplomskih i doktorskih studija, kao i specijalističkih studija sa i bez prava na sticanje diplome.

O posvećenosti razvoju međunarodne saradnje jasno svedoče zaključeni sporazumi o saradnji sa većim brojem inostranih univerziteta na gotovo svim kontinentima, članstvo u Evropskoj asocijaciji univerziteta (EUA), Dunavskoj rektorskoj konferenciji (DRC), Mediteranskoj zajednici univerziteta (UNIADRION), Agenciji frankofonih univerziteta (AUF), DAAD, Mreži univerziteta glavnih gradova Evrope (UNICA), Komisiji za obrazovanje Saveta Evrope, kao i saradnja sa UNESCO i drugim organizacijama od značaja za razvoj obrazovanja, nauke i kulture. 

DOKUMENTI I INICIJATIVE

Nastavljajući tradiciju otvorenosti prema svetu, Univerzitet nastavlja sa naporima na afirmaciji politike prijateljskih i konstruktivnih akademskih veza sa univerzitetima širom sveta, kao i na unapređenju međunarodnih razmena nastavnika, studenata i administracije.

Univerzitet u Beogradu prepoznaje i prati savremenu dinamiku razvoja obrazovanja i nauke, kao i sve brže promene svih segmenata društva, i u skladu sa tim, svoje aktivnosti i usmerenja prilagođava promenama i novim potrebama.

Izjavom o Erazmus politici iskazuje se posvećenost Univerziteta učešću u programu Erazmus+, kao i strateškom pristupu izradi politika i procedura sprovođenja Erazmus+ aktivnosti

Erazmus povelja potpisana 2021. godine kojom se pruža osnovni okvir za osiguranje kvaliteta evropske i internacionalne saradnje prilikom razmene studenata, kao i sprovođenja i praćenja projekata.

Univerzitet u Beogradu pruža svoju bezrezervnu podršku zelenim inicijativama prepoznajući širokorasprostranjenu potrebu za postojanjem održive prakse i odgovornim korišćenjem i aktivnom zaštitom prirodnih resursa u cilju očuvanja postojećih ekosistema i same dobrobiti čovečanstva.