ISTRAŽIVAČKI PROGRAMI

PLAN NAUČNO ISTRAŽIVAČKOG RADA

Ostvarivanjem Plana naučnoistraživačkog rada, Univerzitet u Beogradu doprinosi realizovanju misije delotvornog nacionalnog istraživačkog i inovacionog sistema integrisanog u Evropski istraživački prostor koji se oslanja na partnerstva u zemlji i inostranstvu i doprinosi ekonomskom rastu, društvenom i kulturnom napretku, podizanju standarda građana i kvalitetu života. 

PROGRAMI FONDA ZA NAUKU

Fond za nauku Republike Srbije je državna organizacija koja pruža podršku naučno-istraživačkoj delatnosti. Osnovan je u martu 2019. godine sa ciljem obezbeđivanja uslova za kontinuirani razvoj naučno-istraživačkih i razvojnih aktivnosti u Republici Srbiji, neophodnih za napredak društva zasnovanog na znanju. Aktivnosti se realizuju preko naučnih, tehnoloških i razvojnih programa. Programi Fonda za nuku treba da odgovore na različite društvene izazove i potrebe. Programi podržavaju tehnološki razvoj, napredne i inovativne ideje, razvoj kadrova, laboratorija i istraživanja, izgradnju naučne infrastrukture, integraciju u međunarodne naučne tokove, saradnju nauke i privrede i druge teme od strateškog i društvenog značaja. 

Relevantne informacije o programima Fonda za nauku istaknute su na zvaničnoj stranici

Projekti u okviru programa Fonda za nauku finansiraju se putem javnih poziva, koji se oglašavaju na zvaničnoj stranici.

OKVIRNI PROGRAMI EU

HORIZONT EVROPA (HORIZON EUROPE)

Horizont Evropa je okvirni program EU za istraživanje i inovacije za period 2021-2027. Ovaj program podeljen je na 3 stuba, a svaki od njih se sastoji od određenih tematskih odeljaka koji obuhvataju sopstvene radne programe.

IZVRSNOST
U NAUCI

Podržava nove istraživačke projekte, finansira stipendije za iskusne istraživače, mreže za obuku i razmenu doktoranada, i ulaže u istraživačke infrastrukture vrhunske klase.

GLOBALNI IZAZOVI I EVROPSKA INDUSTRIJSKA KONKURENTNOST

Podržava istraživanja povezana sa društvenim izazovima i jača tehnološke i industrijske kapacitete kroz šest klastera

(Zdravlje; Kultura, kreativnost i inkluzivno društvo; Civilna bezbednost; Digitalizacija, industrija i svemir; Klima, energetika i mobilnost; Hrana, bioekonomija, prirodni resursi, poljoprivreda i životna sredina)

i pet misija

(Prilagođavanje klimatskim promenama; Kancer; Klimatski neutralni i pametni gradovi; Zdravi okeani, mora, priobalne i kopnene vode; Zdravo tlo i hrana),

uključujući i Zajednički istraživački centar.

INOVATIVNA
EVROPA

Ima za cilj da Evropu učini predvodnikom inovacija koje stvaraju nova tržišta, kao i da pomogne u razvoju ukupnog ambijenta inovacija u EU i pruži podršku tehnologijama koje podstiču integraciju trougla znanja o obrazovanju, istraživanju i inovacijama.

Detaljne informacije o programu i o aktuelnim pozivima nalaze se na zvaničnoj stranici Horizon Europe

Informacije o mogućnosti prijavljivanja projekata čiji bi nosilac bio Univerzitet u Beogradu dostupne su na stranici Prijava projekata.

HORIZONT 2020 (HORIZON 2020)

Horizont 2020 ima za cilj da se, u odnosu na FP7, intenzivnije fokusira na inovacije i aktivnosti bliske tržištu. Evropski istraživački savet je dobio više sredstava, a takođe je veća pažnja posvećena područjima sa manje razvijenom naučnom infrastrukturom i malim i srednjim preduzećima. Horizont 2020 čine tri glavne teme: Izvrsnost u nauci (Excellence in Science), Vođstvo u industriji (Industrial Leadership) i Društveni izazovi (Social Challenges).  

Više informacija o tome šta je bio program Horizont 2020 može se naći na zvaničnoj prezentaciji programa

Pokrenut od strane Računarskog centra Univerziteta u Beogradu u skladu sa željom Univerziteta da svojim članicama i celokupnoj naučnoistraživačkoj zajednici obezvedi pristup informacija o okvirnom programu EU za istraživanje i inovacije “Horizont 2020”.

EVROPSKI ISTRAŽIVAČKI SAVET (ERC)

Evropski istraživački savet (ERC) predstavlja deo okvirnog programa Evropske unije posvećenog istraživanju i inovacijama. Evropska komisija je osnovala ERC kao nezavisni naučni savet sa odgovarajućim kompetencijama i budžetom za ostvarivanje ciljeva unapređenja uslova za razvoj osnovnih istraživanja koja bi proširivala granice naučnog znanja.  

Informacije o načelima delatnosti ERC kao i vrstama grantova i pravila njihove dodele i korišćenja mogu se naći na zvaničnoj internet prezentaciji

Prezentacije sa sastanka 130 istaknutih istraživača o mogućnostima podrške prijavama za dodelu grantova iz programa ERC koji je održan u Rektoratu Univerziteta u Beogradu 2019. godine

CERN

Republika Srbija je postala pridružena članica CERN-a 2012. godine, a u punopravnom članstvu je od 24. marta 2019. Godine. Prikaz punopravnih članica dat je na slici desno.

U ovom trenutku, četiri naučne institucije iz Srbije aktivno učestvuju u projektima i eksperimentima u CERN-u:

Univerzitet u Beogradu:

  1. Institut za nuklearne nauke “Vinča”
  2. Institut za fiziku u Beogradu
  3. Fizički fakultet

    Univerzitet u Novom Sadu:

Prirodno-matematički fakultet

Ove naučne institucije iz Srbije su uključene u eksperimente ATLAS i CMS na akceleratoru LHC, kao i u eksperimente ACE i NA61. One su takođe aktivne i u okviru nuklearnih eksperimenata na instalacijama ISOLDE, kao i u okviru projekta GRID computing.
CERN nudi brojne mogućnosti u širokom spektru disciplina i na svim nivoima – od studentskih praksi i doktorskih studija pa sve do stalnih pozicija. Svi kandidati sa srpskim državljanstvom imaju pravo da konkurišu za sve stalne pozicije u CERN-u, kao i za sve CERN-ove studentske, saradničke i stipendijske programe. CERN takođe nudi raznovrsne programe za treniranje nastavnika i tehničara različitih profila.

KOLABORATIVNA ISTRAŽIVANJA ANSO

Od oktobra 2019. godine Univerzitet u Beogradu nalazi se u članstvu Saveza međunarodnih naučnih organizacija (Alliance of International Science Organizations – ANSO), formiranog u okviru kineske inicijative “Pojas i put”. Članice ANSO (instituti, univerziteti i međunarodne organizacije) u saradnji pokreću i ostvaruju zajednička istraživanja posvećena gorućim problemima vezanim za promene životne sredine, zeleni razvoj, dobrobit ljudi i održivi razvoj. Istraživanja su usmerena na sledeća posebna područja: 

Klimatske promene i adaptacija, Prirodne katastrofe, Izvori vode i bezbednost vode, Zagađenje vazduha i ljudsko zdravlje, Ekosistem i biodiverzitet, Suzbijanje dezertifikacije, Energetska bezbednost, Naučno-tehnološka politika i strategija održivog razvoja, Big Data, Poljoprivreda i bezbednost hrane, Javno zdravlje, Ublažavanje siromaštva, Smanjenje katastrofa i Transfer tehnologije.

Relevantne informacije o Programu kolaborativnih istraživanja ANSO dostupne su na zvaničnoj stranici: ANSO Collaborative Research

PROGRAMI NIH

Nacionalni instituti za zdravlje – National Institutes of Health (NIH) predstavljaju osnovnu državnu ustanovu Sjedinjenih Američkih Država odgovornu za biomedicinska istraživanja i istraživanja u oblasti javnog zdravlja. Istraživači sa univerziteta i drugih organizacija izvan NIH mogu da podnose prijave za finansiranje projekata naučnoistraživačkog rada u okviru NIH. Postoje različiti mehanizmi finansiranja u zavisnosti od različitih vrsta projekata (osnovna istraživanja, klinička istraživanja, itd.) i od faza u karijeri istraživača (mladi istraživači, posledoktorsko usavršavanje, itd.). NIH redovno objavljuje konkurse vezane za svoje istraživačke prioritete. 

Relevantne informacije o programima NIH objavljuju se na zvaničnoj stranici NIH Research & Training

Obaveštenja vezana za finansiranje projekata nalaze se na zvaničnoj stranici Grants & Funding – https://www.nih.gov/grants-funding