Пупинови патенти – његова филозофија

Представљање књиге инг. Милана Божића ”Пупинови патенти – његова филозофија” одржано је у Свечаној сали Капетан Мишиног здања, у присуству садашњег и бившег ректора, сарадника и професора Универзитета у Београду и водећих представника инжењерске струке, као и бројних поштовалаца капиталног научног и хуманистичког наслеђа Михајла Пупина.

Славни Пупин био је српски и амерички научник, проналазач, универзитетски професор, публициста, академик и највећи добротвор у историји Срба, професор на Универзитету Колумбија. Током свог научног и експерименталног рада дао је значајне увиде за поља вишеструке телеграфије, бежичне телеграфије, телефоније и рентгенологије, и велике заслуге за развој електротехнике. Пупин је био почасни конзул Србије у САД, добитник многих научних награда и медаља, члан Америчке академије наука, Српске краљевске академије и почасни доктор 18 универзитета. Добио је и Пулицерову награду (1924) за аутобиографско дело „Са пашњака до научењака“.

О свему томе пише у својој новој књизи ”Пупинови патенти – његова филозофија” аутор Милан Божић, који је на промоцији у Ректорату истакао да нажалост српски народ, па и свет, још увек не знаку довољно о величини и научном значају Михајла Пупина.

Ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић истакао је да иако се Пупин свој ”патентном активношћу и економском демократијом борио против злоупотреба патентним монополима, тужна је чињеница да је његово дело кроз историју намерно потискивано, па да зато и дана мало о њему знамо”. Труд аутора Божића похвалио је и и један од иницијатора промоције Пупина у савремено доба, бивши ректор УБ и професор ЕТФ-а др Бранко Ковачевић. Издавач књиге је Фонд Младен Селак.

Дели:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Дели:

Пошаљите нам поруку

Састав