PREDSTAVLJEN INFORMACIONI SISTEM E-NAUKA

Jedinstveni informacioni sistem e-Nauka omogućava naučnicima i istraživačima uvid u sve naučnoistraživačke radove, vrednovanje naučnih rezultata i digitalizaciju administrativnih poslova fakulteta. Umesto pretraga po bibliotekama i skupim stranim časopisima, klikom na portal e-Nauka dostupni su svi naučnoistraživački radovi objavljeni u Srbiji. Platforma je nastala zajedničkim radom Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
E-nauka predstavljena je prorektorima za nauku fakulteta Univerziteta u Beogradu u Svečanoj sali Rektorata.
Nacionalni registar, osim što prikuplja publikovane radove fakulteta i institua, beleži još jedan važan indikator – citiranost. „Možemo da vidimo koliko realno ima uticaja to što naši istraživači stvaraju i objavljuju. Podaci mogu da budu dostupni i kroz međunarodne izvore iste namene“, istakla je Biljana Kosanović iz Računarskog centra Univerziteta u Beogradu.
Državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vukašin Grozdić izneo je podatak da je sistem e-Nauka uštedeo ”devetnaet miliona listova papira, između ostalog i time time što se prešlo na elektronsko podnošenje izbora u zvanje, kao i na elektronsku akreditaciju svake pojedinačne ustanove”.
Rektor prof. dr Vladan Đokić istakao je da je informacioni sistem e-Nauka izuzetno važan korak ka stvaranju uslova za bolji uvid u naučno- istraživački rad na fakultetima i institutima Univerziteta u Beogradu, što će u narednom periodu dovesti i do jasnijih kriterijuma za finansiranje visokoškolskih ustanova i vrednovanje rada pojedinaca – nastavnika, naučnika i saradnika.
Link ka platformi:

Pošaljite nam poruku