Наука, технологија и иновације у Институту Винча

Kонференцији под називом ”75 година науке, технологије и иновација у Институту Винча”, одржава се 30. и 31. јануара 2024. године у Свечаној Сали Ректората Универзитета у Београду. Скуп има за циљ да упозна представнике институција, стручну и најширу јавност са новим достигнућима и резултатима Института „Винча”, који је члан Универзитета у Београду, у области природно-математичких, техничко-технолошких, биотехничких и медицинских наука.

Скуп је отворила директорка Института проф. др Снежана Пајовић, која је истакла да стручњаци у ”Винчи” захватају све шири опсег научних и технолошких истраживања, чија примена у пракси није ограничена само на компаније и установе у Србији, већ има глобални карактер.

”Институт “Винча”, наш и регионално највећи интердисциплинарни научни институт, специфичан у примени резултата истраживања, јачању односа међу заинтересованим странама, трансферу технологије и изградњи капацитета кроз образовање, сертификацију и обуке, недавно је поново потврдио своју вредност у свтеским оквирима, када је Универзитет Стeнфорд објавио листу 2% најцитиранијих научника из свих области. Поносни смо што се на листи најцитиранијих у целој каријери налази чак пет сарадника из Института “Винча”. У име Универзитета захваљујем на могућности да академска и шира јавност упознају иновације, производе и истраживачке резултате Института „Винча”, јер многа решења из Винче брзо проналазе своје место у српској и светској привреди. То враћа веру да само наука може бити поуздани покретач ка глобалном просперитету” истакао је ректор Универзитета у Београду проф. Др Владан Ђокић.

Конференција ће кроз презентације резултата научних истраживања, иновација и нових технологија Института „Винча” имати значајан допринос у унапређењу заједнице у области науке и технологије и поставити темеље за даљи напредак у истраживањима и иновацијама.